Чоровода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чоровода е главниот град на областа Скрапар во Албанија со население од околу 7 000 луѓе. Според некои археолози во Албанија, градот е најстар град во Албанија.