Лесково (Албанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лесково
Leskovë
село
Земја Албанија
ОбластБелград
ОпштинаСкрапар
Општ. един.Жепа
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лесково (албански: Leskovë) — село во општината Скрапар на Белградската област, јужна Албанија.[1] Порано ѝ припаѓало на општината Жепа, но со реформите на месната управа во 2015 г. таа е припоена кон Скрапар, а самата станала нејзина општинска единица.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Qarku komuna“. Shoqata e Komunave të Shqipërisë. Архивирано од изворникот на 3 септември 2011. Посетено на 8 мај 2011.
  2. Закон бр. 115/2014 Archived 2015-09-24 на Wayback Machine

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]