Прејди на содржината

Список на градови во Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Градови во Албанија)

Ова е список на градови и мали градови (паланки) во Албанија по азбучен ред, категоризирани по општини или окрузи, според критериумите што ги користи Институтот за статистика (ИНСТАТ). Институтот ги класифицира населбите во Албанија како урбани и рурални области. Заклучно со 2014 година, има 74 градови класифицирани како урбани области и 2.972 села како рурални области.[1]

Законодавството на земјата не предвидува класификација на критериумите за тоа како да се дефинира град или урбана област во Албанија. Како и да е, според методологијата за градовите спроведена од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), пет области, вклучувајќи ги Тирана, Драч, Елбасан, Скадар и Валона, можат да се класифицираат како урбано ревизирани градови.[1][2]

Големите и мали градови во Албанија припаѓаат на следниве опсези на големини според бројот на жители:

Список[уреди | уреди извор]

Тирана
Драч
Валона
Елбасан
Скадар
Фиер
Белград
Град Општина Област Население Географски координати Нав.
Араско Поле Араско Поле Скадар 2,513 42°3′43″N 20°0′59″E / 42.06194° СГШ; 20.01639° ИГД / 42.06194; 20.01639 (Fushë-Arrëz) [3]
Бајза Голема Малесија Скадар 2,346 42°16′35″N 19°25′56″E / 42.27639° СГШ; 19.43222° ИГД / 42.27639; 19.43222 (Bajzë)
Бајрам Цури Тропоја Кукуш 5,340 42°21′29″N 20°4′33″E / 42.35806° СГШ; 20.07583° ИГД / 42.35806; 20.07583 (Bajram Curri) [4]
Балш Малакастро Фиер 7,657 40°36′3″N 19°44′11″E / 40.60083° СГШ; 19.73639° ИГД / 40.60083; 19.73639 (Ballsh) [5]
Белград/Берат Белград/Берат Белград/Берат 36,496 40°42′24″N 19°57′8″E / 40.70667° СГШ; 19.95222° ИГД / 40.70667; 19.95222 (Berat) [6]
Билишта Девол Горица/Корча 6,250 40°37′16″N 20°59′17″E / 40.62111° СГШ; 20.98806° ИГД / 40.62111; 20.98806 (Bilisht) [7]
Булчица Булчица Дебар 8,177 41°29′30″N 20°13′19″E / 41.49167° СГШ; 20.22194° ИГД / 41.49167; 20.22194 (Bulqizë) [8]
Бурел Матија Дебар 10,862 41°36′34″N 20°0′44″E / 41.60944° СГШ; 20.01222° ИГД / 41.60944; 20.01222 (Burrel) [8]
Валона Валона Валона 79,513 40°28′14″N 19°29′27″E / 40.47056° СГШ; 19.49083° ИГД / 40.47056; 19.49083 (Vlorë) [9]
Вора Вора Тирана 10,901 41°23′38″N 19°39′16″E / 41.39389° СГШ; 19.65444° ИГД / 41.39389; 19.65444 (Vorë) [10]
Горица/Корча Горица/Корча Горица/Корча 51,152 40°36′57″N 20°46′48″E / 40.61583° СГШ; 20.78000° ИГД / 40.61583; 20.78000 (Korçë) [7]
Грамш Грамш Елбасан 8,440 40°52′10″N 20°11′3″E / 40.86944° СГШ; 20.18417° ИГД / 40.86944; 20.18417 (Gramsh) [11]
Дањски Брод Дањски Брод Скадар 8,117 42°0′0″N 19°38′0″E / 42.00000° СГШ; 19.63333° ИГД / 42.00000; 19.63333 (Vau i Dejës) [3]
Делвина Делвина Валона 5,754 39°57′17″N 20°5′56″E / 39.95472° СГШ; 20.09889° ИГД / 39.95472; 20.09889 (Delvinë) [9]
Дивјака Дивјака Фиер 8,445 40°59′47″N 19°31′57″E / 40.99639° СГШ; 19.53250° ИГД / 40.99639; 19.53250 (Divjakë) [5]
Драч Драч Драч 113,249 41°18′40″N 19°26′21″E / 41.31111° СГШ; 19.43917° ИГД / 41.31111; 19.43917 (Durrës) [12]
Ѓирокастро Ѓирокастро Ѓирокастро 19,836 40°5′0″N 20°8′20″E / 40.08333° СГШ; 20.13889° ИГД / 40.08333; 20.13889 (Gjirokastër) [13]
Елбасан Елбасан Елбасан 78,703 41°6′41″N 20°4′49″E / 41.11139° СГШ; 20.08028° ИГД / 41.11139; 20.08028 (Elbasan) [11]
Ерсека Колоња Горица/Корча 3,746 40°20′24″N 20°40′54″E / 40.34000° СГШ; 20.68167° ИГД / 40.34000; 20.68167 (Ersekë) [7]
Камза Камза Тирана 66,841 41°22′54″N 19°45′37″E / 41.38167° СГШ; 19.76028° ИГД / 41.38167; 19.76028 (Kamëz) [10]
Каваја Каваја Тирана 20,192 41°11′16″N 19°33′29″E / 41.18778° СГШ; 19.55806° ИГД / 41.18778; 19.55806 (Kavajë) [10]
Клисура Клисура Ѓирокастро 2,651 40°18′32″N 20°10′55″E / 40.30889° СГШ; 20.18194° ИГД / 40.30889; 20.18194 (Këlcyrë) [13]
Клос Клос Дебар 7,873 41°29′58″N 20°5′4″E / 41.49944° СГШ; 20.08444° ИГД / 41.49944; 20.08444 (Klos) [8]
Кониспол Кониспол Валона 2,123 39°39′32″N 20°10′53″E / 39.65889° СГШ; 20.18139° ИГД / 39.65889; 20.18139 (Konispol) [9]
Коплик Голема Малесија Скадар 3,734 42°12′49″N 19°26′11″E / 42.21361° СГШ; 19.43639° ИГД / 42.21361; 19.43639 (Koplik) [3]
Краста Булчица Дебар 1,540 41°29′30″N 20°13′19″E / 41.49167° СГШ; 20.22194° ИГД / 41.49167; 20.22194 (Krastë) [8]
Краба Тирана Тирана 2,343 41°12′58″N 19°58′14″E / 41.21611° СГШ; 19.97056° ИГД / 41.21611; 19.97056 (Krrabë) [10]
Кроја Кроја Драч 11,721 41°30′50″N 19°47′31″E / 41.51389° СГШ; 19.79194° ИГД / 41.51389; 19.79194 (Krujë) [12]
Кројско Поле Кроја Драч 18,477 41°28′44″N 19°43′14″E / 41.47889° СГШ; 19.72056° ИГД / 41.47889; 19.72056 (Fushë-Krujë) [12]
Крума Хас Кукуш 6,006 42°12′0″N 20°25′0″E / 42.20000° СГШ; 20.41667° ИГД / 42.20000; 20.41667 (Krumë) [4]
Кучово Кучово Белград/Берат 12,654 40°48′13″N 19°54′52″E / 40.80361° СГШ; 19.91444° ИГД / 40.80361; 19.91444 (Kuçovë) [6]
Кукуш Кукуш Кукуш 16,719 42°4′52″N 20°25′12″E / 42.08111° СГШ; 20.42000° ИГД / 42.08111; 20.42000 (Kukës) [4]
Курбнеш Мирдита Леска 1,429 41°46′48″N 20°4′48″E / 41.78000° СГШ; 20.08000° ИГД / 41.78000; 20.08000 (Kurbnesh) [14]
Лач Курбин Леска 17,086 41°38′6″N 19°42′46″E / 41.63500° СГШ; 19.71278° ИГД / 41.63500; 19.71278 (Laç) [14]
Лесковик Колоња Горица/Корча 17,086 49°9′0″N 20°36′0″E / 49.15000° СГШ; 20.60000° ИГД / 49.15000; 20.60000 (Leskovik) [7]
Леска Леска Леска 15,510 41°46′55″N 19°38′40″E / 41.78194° СГШ; 19.64444° ИГД / 41.78194; 19.64444 (Lezhë) [14]
Либохово Либохово Ѓирокастро 1,992 40°1′52″N 20°15′47″E / 40.03111° СГШ; 20.26306° ИГД / 40.03111; 20.26306 (Libohovë) [13]
Либражд Либражд Елбасан 6,937 41°10′46″N 20°18′54″E / 41.17944° СГШ; 20.31500° ИГД / 41.17944; 20.31500 (Librazhd) [13]
Лушње Лушње Фиер 31,105 40°56′34″N 19°42′18″E / 40.94278° СГШ; 19.70500° ИГД / 40.94278; 19.70500 (Lushnjë) [5]
Малик Малик Горица/Корча 4,290 40°42′30″N 20°42′0″E / 40.70833° СГШ; 20.70000° ИГД / 40.70833; 20.70000 (Maliq) [7]
Мамурас Курбин Леска 15,284 41°34′39″N 19°41′32″E / 41.57750° СГШ; 19.69222° ИГД / 41.57750; 19.69222 (Mamurras) [14]
Маназ Драч Драч 6,652 41°26′0″N 19°35′0″E / 41.43333° СГШ; 19.58333° ИГД / 41.43333; 19.58333 (Manëz) [12]
Мемалија Мемалија Ѓирокастро 2,647 40°21′0″N 19°59′0″E / 40.35000° СГШ; 19.98333° ИГД / 40.35000; 19.98333 (Memaliaj) [13]
Милот Курбин Леска 8,461 41°41′1″N 19°42′57″E / 41.68361° СГШ; 19.71583° ИГД / 41.68361; 19.71583 (Milot) [14]
Орикум Валона Валона 5,503 40°20′0″N 19°28′0″E / 40.33333° СГШ; 19.46667° ИГД / 40.33333; 19.46667 (Orikum) [9]
Патос Патос Фиер 15,937 40°41′0″N 19°37′10″E / 40.68333° СГШ; 19.61944° ИГД / 40.68333; 19.61944 (Patos) [5]
Пекин Пекин Елбасан 6,353 41°2′46″N 19°45′4″E / 41.04611° СГШ; 19.75111° ИГД / 41.04611; 19.75111 (Peqin) [11]
Пешкопеја Дебар Дебар 13,251 41°41′10″N 20°25′44″E / 41.68611° СГШ; 20.42889° ИГД / 41.68611; 20.42889 (Peshkopi) [8]
Поградец Поградец Горица/Корча 20,848 40°54′25″N 20°38′53″E / 40.90694° СГШ; 20.64806° ИГД / 40.90694; 20.64806 (Pogradec) [7]
Поличани Поличани Белград/Берат 4,318 40°36′36″N 20°5′56″E / 40.61000° СГШ; 20.09889° ИГД / 40.61000; 20.09889 (Poliçan) [6]
Премет Премет Ѓирокастро 5,945 40°14′1″N 20°21′6″E / 40.23361° СГШ; 20.35167° ИГД / 40.23361; 20.35167 (Përmet) [13]
Прењас Прењас Елбасан 5,847 41°4′0″N 20°33′0″E / 41.06667° СГШ; 20.55000° ИГД / 41.06667; 20.55000 (Prrenjas) [11]
Пука Пука Скадар 3,607 42°2′40″N 19°53′59″E / 42.04444° СГШ; 19.89972° ИГД / 42.04444; 19.89972 (Pukë) [3]
Репс Мирдита Леска 1,899 41°51′58″N 20°1′33″E / 41.86611° СГШ; 20.02583° ИГД / 41.86611; 20.02583 (Reps) [14]
Росковец Росковец Фиер 4,975 40°44′16″N 19°42′10″E / 40.73778° СГШ; 19.70278° ИГД / 40.73778; 19.70278 (Roskovec) [5]
Решен Мирдита Леска 8,803 41°46′3″N 19°52′32″E / 41.76750° СГШ; 19.87556° ИГД / 41.76750; 19.87556 (Rrëshen) [14]
Рогожина Рогожина Тирана 7,049 41°4′35″N 19°39′55″E / 41.07639° СГШ; 19.66528° ИГД / 41.07639; 19.66528 (Rrogozhinë) [10]
Рубик Мирдита Леска 4,454 41°46′28″N 19°47′10″E / 41.77444° СГШ; 19.78611° ИГД / 41.77444; 19.78611 (Rubik) [14]
Саранда Саранда Валона 17,233 39°52′33″N 20°0′40″E / 39.87583° СГШ; 20.01111° ИГД / 39.87583; 20.01111 (Sarandë) [9]
Селеница Селеница Валона 2,235 40°31′50″N 19°38′9″E / 40.53056° СГШ; 19.63583° ИГД / 40.53056; 19.63583 (Selenicë) [9]
Скадар Скадар Скадар 77,075 42°4′5″N 19°30′43″E / 42.06806° СГШ; 19.51194° ИГД / 42.06806; 19.51194 (Shkodër) [3]
Сукт Драч Драч 15,966 41°22′42″N 19°32′9″E / 41.37833° СГШ; 19.53583° ИГД / 41.37833; 19.53583 (Sukth) [12]
Тепелена Тепелена Ѓирокастро 4,342 40°17′44″N 20°1′8″E / 40.29556° СГШ; 20.01889° ИГД / 40.29556; 20.01889 (Tepelenë) [13]
Тирана Тирана Тирана 418,495 41°19′39″N 19°49′6″E / 41.32750° СГШ; 19.81833° ИГД / 41.32750; 19.81833 (Tirana) [10]
Улез Матија Дебар 1,229 41°41′0″N 19°53′4″E / 41.68333° СГШ; 19.88444° ИГД / 41.68333; 19.88444 (Ulëz) [8]
Ура Вајгуроре Ура Вајгуроре Белград/Берат 7,232 40°46′30″N 19°52′30″E / 40.77500° СГШ; 19.87500° ИГД / 40.77500; 19.87500 (Ura Vajgurore) [6]
Фиер Фиер Фиер 55,845 40°43′30″N 19°33′26″E / 40.72500° СГШ; 19.55722° ИГД / 40.72500; 19.55722 (Fier) [5]
Фиерза Тропоја Кукуш 1,607 42°15′47″N 20°1′30″E / 42.26306° СГШ; 20.02500° ИГД / 42.26306; 20.02500 (Fierzë) [4]
Фојник Фојник Валона 1,333 39°54′25″N 20°3′32″E / 39.90694° СГШ; 20.05889° ИГД / 39.90694; 20.05889 (Finiq) [9]
Химара Химара Валона 2,822 40°6′10″N 19°44′44″E / 40.10278° СГШ; 19.74556° ИГД / 40.10278; 19.74556 (Himarë) [9]
Церик Церик Елбасан 6,695 41°1′36″N 19°59′21″E / 41.02667° СГШ; 19.98917° ИГД / 41.02667; 19.98917 (Cërrik) [11]
Чоровода Скрапар Белград/Берат 4,051 40°30′15″N 20°13′38″E / 40.50417° СГШ; 20.22722° ИГД / 40.50417; 20.22722 (Çorovodë) [6]
Шенѓин Леска Леска 8,091 41°48′49″N 19°35′38″E / 41.81361° СГШ; 19.59389° ИГД / 41.81361; 19.59389 (Shëngjin) [14]
Шијак Драч Драч 7,568 41°20′44″N 19°34′1″E / 41.34556° СГШ; 19.56694° ИГД / 41.34556; 19.56694 (Shijak) [12]

Карта[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „A new urban-rural classification of Albanian population“ (PDF). Институт за статистика (INSTAT). Архивирано од изворникот (PDF) на 11 октомври 2020. Посетено на 23 јануари 2020.
 2. Dijkstra, Lewis; Poelman, Hugo. „Cities in Europe–The new OECD-EC definition“ (PDF). Организација за економска соработка и развој (OECD). стр. 13. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 октомври 2020. Посетено на 11 октомври 2020.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Shkodër (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 октомври 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Kukës (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 39. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 октомври 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Fier (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 октомври 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Berat (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 октомври 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Korçë (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 октомври 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Dibër (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 27 март 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 9,7 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Vlorë (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 13 June 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Tirana (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 9 октомври 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Elbasan (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 октомври 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 12,5 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Durrës (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 27 март 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 13,5 13,6 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Gjirokastër (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 октомври 2020. Посетено на 23 јануари 2021.
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 14,5 14,6 14,7 14,8 Nurja, Ines. „Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Lezhë (2011)“ (PDF). Tirana: Институт за статистика (Албанија) (ИНСТАТ). стр. 85. Архивирано од изворникот (PDF) на 27 март 2020. Посетено на 23 јануари 2021.