Мирдита (Албанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирдита
општина
Мирдита is located in Албанија
Мирдита
Мирдита
Координати: 41°46′N 19°53′E / 41.767° СГШ; 19.883° ИГД / 41.767; 19.883Координати: 41°46′N 19°53′E / 41.767° СГШ; 19.883° ИГД / 41.767; 19.883
Земја Албанија
ОбластЛеска
Население (2011)
 • општина22.103
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MR

Мирдита е општина во областа Леска, северозападна Албанија. Создадена е во јуни 2015 г., со спојување на следниве општини: Фан, Качинар, Ктела, Орош, Решен, Рубик и Селита. Седиште на општината е градот Решен.[1] Населението брои 22,103 (попис 2011), а површината 869.71 км2.[2] Се наоѓа на истата територија како поранешниот округ Мирдита.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Law nr. 115/2014
  2. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]