Кукуш (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кукуш
Qarku i Kukësit
Област
Albania location Kukës.svg
Држава  Албанија
Окрузи 3
Админ. центар Кукуш
Површина
 • Вкупна 2.374 km2 (917 sq mi)
Население (2010)
 • Вкупно 79.303
 • Густина 33/km2 (87/sq mi)
Часовен појас средноевропско време (UTC+1)
 • Лете (DST) средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. место http://www.qarkukukes.gov.al

Кукуш или Кукс (албански: Qarku i Kukësit) — област во Албанија. Таа се состои од окрузите Хас, Тропоја и Кукуш и нејзиниот главен град е Кукуш (Кукс). Според пописот од 2010 година во областа живеат 79.303 жители[1].

На копно се граничи со следниве области:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]