Фиер (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фиер
Qarku i Fierit
Област
Грб на Фиер
Држава Албанија
Окрузи3
Главен градФиер
Површина
 • Вкупна1.890 км2 (730 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно374.074
 • Густина200/км2 (510/ми2)
Часовен појасСредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)Средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.qarkufier.gov.al

Областа Фиер (албански: Qarku i Fierit) е една од 12те области во Албанија. Таа се состои од окрузите Фиер, Лушње и Малакастро и нејзиниот главен град е Фиер. На запад се граничи со Јадранското Море. Во областа Фиер живеат околу 374,074[1]

На копно, се граничи со следните области:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°45′N 19°35′E / 40.750° СГШ; 19.583° ИГД / 40.750; 19.583