Тирана (област)

Координати: 41°15′N 19°45′E / 41.250° СГШ; 19.750° ИГД / 41.250; 19.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирана
Qarku i Tiranës
Област
Држава Албанија
Окрузи4
Главен градТирана
Управа
Површина
 • Вкупна1.652 км2 (638 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно749,365
 • Густина0,45/км2 (1,2/ми2)
Часовен појасСредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)Средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.qarkutirane.gov.al
Територијална поделба на Тирана од 2000 па наваму

Тирана (албански: Qarku i Tiranës, мак. Трнава) — една од 12-те области во Албанија. Се состои од окрузите: Каваја, Тирана (Трнава), Вора и Рогожина и нејзиниот главен град е Тирана. Според пописот од 2011 година во областа живеат 749,365 жители[1] и со тоа го има најголемиот број на жители во Областите во Албанија.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

До 2000 година, областа Тирана беше поделена на два окрузи: Каваја и Тирана. Од 2000 наваму, се состои од следниве 29:

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението од 2011, областа има 749,365 жители. Етничката структура е следнава:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Податоци од попис 2011“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 2015-01-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°15′N 19°45′E / 41.250° СГШ; 19.750° ИГД / 41.250; 19.750