Прејди на содржината

Вора

Координати: 41°23′38″N 19°39′16″E / 41.39389° СГШ; 19.65444° ИГД / 41.39389; 19.65444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вора
Град-Општина
Вора is located in Албанија
Вора
Вора
Координати: 41°23′38″N 19°39′16″E / 41.39389° СГШ; 19.65444° ИГД / 41.39389; 19.65444
Држава Албанија
ОбластТирана
ОкругТирана
Површина
 • Градска41 км2 (16 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006000000060 м
Население (2001)
 • Град-Општина12,135
 • Градска300/км2 (800/ми2)
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Регистарски табличкиTR

Вора (албански: Vorë) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 12,135. Се наоѓа во централниот дел на државата во округот Тирана.