Бутринт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бутринт
Бутринт, артефакт поврзан со Македонија

Бутринт (алб. Butrint) е древен град, чии останки биле откриени во јужните делови на Албанија, на околу 15 километри јужно од градот Саранда. Овој национален парк е вклучен во списокот на УНЕСКО.

Недалеку се наоѓа и Бутринтското Езеро, кое е всушност лагуна на Јонското Море.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]