Прејди на содржината

Саранда

Координати: 39°52.5′N 20°0.6′E / 39.8750° СГШ; 20.0100° ИГД / 39.8750; 20.0100
Од Википедија — слободната енциклопедија

39°52.5′N 20°0.6′E / 39.8750° СГШ; 20.0100° ИГД / 39.8750; 20.0100

Саранда
Saranda
Град
Плажа во Саранда
Плажа во Саранда
Саранда is located in Албанија
Саранда
Саранда
Координати: 39°52.5′N 20°0.6′E / 39.8750° СГШ; 20.0100° ИГД / 39.8750; 20.0100
Држава Албанија
ОбластВалона
ОкругСаранда
Управа
 • ГрадоначалникСтефан Чипа
Надм. вис.&100000000000000080000000,8 м
Население (2017)
 • Вкупно41,173
Час. појасCentral European Time (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број9701-9703
Повик. бр.085
Мреж. местоsarandaweb.net

Саранда (албански: Sarandë; италијански: Santi Quaranta; грчки: Ágii Saránda) — град во јужна Албанија, сместен покрај брегот на Јонското Море. Саранда е центар на истоимената околија и е една од најважните туристички центри во Албанија. Наспроти Саранда се наоѓа познатиот грчки остров Крф. Во градот Саранда живеат околу 32.000 жители, а има и бројно етничко грчко население.

Етимологија

[уреди | уреди извор]

Името Саранда доаѓа од византискиот манастир Агии Саранда (грчки: Άγιοι Σαράντα), што значи „Четириесет светители“, во чест на четириесетте маченици од Севастија. За време на Османлиското владеење, градот станал познат како Аја Саранди а потоа како Сарандоз. Поради венециското влијание во регионот, на западните карти често е запишан под италијанското име Санти Куаранта.[1]

  1. E.g., Walker, J. & C. "Turkey II: Containing the Northern Part of Greece." Published 1 November 1829 by Baldwin & Cradock, 47 Paternoster Row, London. (London: Chapman & Hall, 1844). Accessed 24 August 2011.