Камза

Координати: 41°23′N 19°46′E / 41.383° СГШ; 19.767° ИГД / 41.383; 19.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Камза
Kamëz
Град
Птичји поглед кон Камза
Птичји поглед кон Камза
Камза Kamëz is located in Албанија
Камза Kamëz
Камза
Kamëz
Координати: 41°23′N 19°46′E / 41.383° СГШ; 19.767° ИГД / 41.383; 19.767
Држава Албанија
ОбластТирана (област)
ОкругТирана (округ)
Население (2012)
 • Вкупно90,000
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code1029-1031
Повик. бр.047
Регистарска табличкаTR
Мреж. местоwww.kamza.gov.al

Камза (познато и како Камаз, Камбаза) — град во Албанија, предградие 7 км северно од Тирана. Дел е од областа и округот Тирана.