Прењас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прењас
Град-Општина
Прењас is located in Албанија
Прењас
Прењас
Координати: 41°4′N 20°33′E / 41.067° СГШ; 20.550° ИГД / 41.067; 20.550Координати: 41°4′N 20°33′E / 41.067° СГШ; 20.550° ИГД / 41.067; 20.550
Земја Албанија
ОбластЕлбасан
ОпштинаПрењас
Надм. вис.&10000000000000590000000590 м
Население (2001)
 • Вкупно8.256
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LB

Прењас (албански: Prrenjas) — мал град и општина во Албанија. Населението на градот изнесува 8.256. Се наоѓа во југоисточниот дел на државата во округот Либражд.
Шаблон:Прењас