Балш

Координати: 40°59′N 19°53′E / 40.983° СГШ; 19.883° ИГД / 40.983; 19.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Балш
Грб на Балш
Балш is located in Албанија
Балш
Балш
Координати: 40°59′N 19°53′E / 40.983° СГШ; 19.883° ИГД / 40.983; 19.883
Држава Албанија
ОбластЕлбасан
ОкругЕлбасан
Население (2001)
 • Вкупно12,228
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ЗИП код9705
Повик. бр.0891
Регистарски табличкиЕL

Балш (стар македонски назив: Главеница) — град во јужна Албанија, а воедно и главен град на областа Малакастер. Околината на градот е богата со нафта. Во градот има рафинерија. Градот има средоземна клима и е обиколен со врвовите на планината Малакастра.