Лушње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Центарот на Лушње

Лушње или Лушња (албански: Lushnja) — град во централна Албанија во истоимениот округ. Според пописот извршен во 2001 година во градот живееле 37.872 жители. Сегашното население се проценува на 54.813 жители.

Градот е познат по националниот албански конгрес одржан во 1920 година. Тога бил усвоен првиот устав на независна Албанија, а Тирана била одредена како привремена престолнина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]