Дивјака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дивјака
Град-Општина
Дивјака is located in Албанија
Дивјака
Дивјака
Координати: 41°0′N 19°32′E / 41.000° СГШ; 19.533° ИГД / 41.000; 19.533Координати: 41°0′N 19°32′E / 41.000° СГШ; 19.533° ИГД / 41.000; 19.533
Држава Албанија
ОбластФиер
ОкругЛушње
Население (2001)
 • Вкупно10,987
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Регистарски табличкиLU

Дивјака (албански: Divjakë) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 10.987. Се наоѓа во централниот дел на државата во округот Лушње.