Лач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лач
Град-Општина
Laç.jpg
Лач is located in Албанија
Лач
Лач
Координати: 41°38′7″N 19°42′47″E / 41.63528° СГШ; 19.71306° ИГД / 41.63528; 19.71306Координати: 41°38′7″N 19°42′47″E / 41.63528° СГШ; 19.71306° ИГД / 41.63528; 19.71306
Држава Албанија
ОбластЛеска
ОкругКурбин
Надм. вис.&1000000000000002700000027 м
Население (2001)
 • Вкупно23,196
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лач (албански: Laç) — град во Албанија. Насечението на градот изнесува 23.196. Се наоѓа во северозападниот дел на државата и е админисатративен центар на округот Курбин.