Пука

Координати: 42°03′N 19°54′E / 42.050° СГШ; 19.900° ИГД / 42.050; 19.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пука
Град-Општина
Пука is located in Албанија
Пука
Пука
Координати: 42°03′N 19°54′E / 42.050° СГШ; 19.900° ИГД / 42.050; 19.900
Држава Албанија
ОбластСкадар
ОкругПука
Надм. вис.&10000000000000890000000890 м
Население (2001)
 • Вкупно6,148
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Пука (албански: Pukë) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 6.148. Се наоѓа во северниот дел на државата во округот Пука.