Шијак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шијак
Град-Општина
Шијак се наоѓа во Албанија
Шијак
Координати: 41°20′44″ СГШ 19°34′02″ ИГД / 
Држава  Албанија
Област Драч
Округ Драч
Надм. вис. 51 м
Население (2001)
 • Вкупно 14.118
Часовен појас Централно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Шијак (албански: Shijak) е град во Албанија. Населението на градот изнесува 14,118. Се наоѓа во централниот дел на државата во округот Драч.