Мамурас

Координати: 41°35′N 19°42′E / 41.583° СГШ; 19.700° ИГД / 41.583; 19.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мамурас
Град-Општина
Поглед кон Мамурас
Поглед кон Мамурас
Мамурас is located in Албанија
Мамурас
Мамурас
Координати: 41°35′N 19°42′E / 41.583° СГШ; 19.700° ИГД / 41.583; 19.700
Држава Албанија
ОбластЛеска
ОкругКурбин
Надм. вис.&1000000000000002800000028 м
Население (2001)
 • Вкупно3,342
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Мамурас (албански: Mamurras) — град во Албанија. Насечението на градот изнесува 7.600. Се наоѓа во западниот дел на државата во округот Курбин, 8 километри од Средоземно Море.