Делвина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делвина

Делвина или Делвин (албански: Delvinë или Delvina, Greek: Δελβινιον, Delvinion) е мал град во истоимената област во јужна Албанија, 16 km северозападно од Саранда. Делвина е и седиште на округот Делвина. Делвина изгубила преку една третина од своите жители од 1990, а сега има популација од 4,200 жители (проценка од 2004).