Прејди на содржината

Кроја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крoја
Krujë
Град
Крoја is located in Албанија
Крoја
Крoја
Координати: 41°30′N 19°48′E / 41.500° СГШ; 19.800° ИГД / 41.500; 19.800
Држава Албанија
ОбластДрач
ОкрузиКроја
Управа
 • ГрадоначалникШкалзен Хокса (ДПА)
Надм. вис.&10000000000000600000000600 м
Население (2007)
 • Вкупно15,829
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број1501
Повик. бр.0511
Регистарска табличкаKR
Музејот Скендербег

Кроја или Круја (албански: Krujë) — град во Албанија и седиште на истоимениот округ. Во мерењата извршени во 2004 година, во Кроја живееле околу 20.000 жители.

Ова е најпозната како роден град на Ѓорѓи Кастриот - Скендербег, албански национален јунак од времето на отпорот кој градот го пружал на Османлиското Царство.

Историја

[уреди | уреди извор]

Градот го освоил цар Душан, и тој, како и останатите српски градови од тоа време, уживал одреден степен на автономија. Османлиското Царство од 1443 до 1478 година четири пати безуспешно се обидувало да го освои овој град. Градот конечно паднал под османска власт по Скендербеговата смрт.

Поврзано

[уреди | уреди извор]