Крума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крума
Град-Општина
Krume.jpg
Крума is located in Албанија
Крума
Крума
Координати: 39°40′N 20°11′E / 39.667° N; 20.183° E / 39.667; 20.183Координати: 39°40′N 20°11′E / 39.667° N; 20.183° E / 39.667; 20.183
Држава Албанија
ОбластКукс
Надм. вис.&10000000000000430000000430 м
Население (2001)
 • Вкупно6.682
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Крума (албански: Krumë) — град во Албанија. Насечението на градот изнесува 6.682. Се наоѓа во севериосточниот дел на државата, во подножјето на Крумските Планини. Во негова близина има извор на вода наречен Врела од кој се снабдуваат жителите на овој регион.