Прејди на содржината

Пекин

Координати: 41°3′N 19°45′E / 41.050° СГШ; 19.750° ИГД / 41.050; 19.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пекин
Peqin
Град-Општина
Замокот во Пекин
Замокот во Пекин
Пекин is located in Албанија
Пекин
Пекин
Координати: 41°3′N 19°45′E / 41.050° СГШ; 19.750° ИГД / 41.050; 19.750
Држава Албанија
ОбластЕлбасан
ОкругПекин
Надм. вис.&1000000000000004800000048 м
Население (2001)
 • Вкупно8,942
Час. појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Пекин или Пеќин (албански: Peqin) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 8.942. Се наоѓа во централниот дел на државата во округот Пекин.