Решен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Решен
Град-Општина
Решен се наоѓа во Албанија
Решен
Координати: 41°46′ СГШ 19°53′ ИГД / 
Држава  Албанија
Област Леж
Округ Мирдита
Надм. вис. 90 м
Население (2001)
 • Вкупно 15.234
Часовен појас Централно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Регистарски таблички MR

Решен (албански: Rrëshen) е град во Албанија. Населението на градот изнесува 8.256. Се наоѓа во северниот дел на државата во округот Мирдита.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]