Бурел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурел
населено место
Burrel from Distance.jpg
Грб на Бурел
Бурел is located in Албанија
Бурел
Бурел
Координати: 41°36′30″N 20°00′40″E / 41.60833° СГШ; 20.01111° ИГД / 41.60833; 20.01111Координати: 41°36′30″N 20°00′40″E / 41.60833° СГШ; 20.01111° ИГД / 41.60833; 20.01111
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаМат
Надм. вис.&10000000000000316000000316 м
Население (2011)
 • општинска единица10.862
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8001
Повик. бр.0217
Рег. таб.MT
Мреж. местоhttp://bashkiaburrel.gov.al/

Бурел — град во северна Албанија, 91 км оддалечен од Тирана и главен град на округот Матија. Градот има население од 10,862 и во Албанија градот и областа се познати како земја на кралеви, бидејќи наводно тука се родил таткото на албанскиот херој Ѓорѓија Кастриот.