Дебар (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дебар
Qarku Dibër
Област
Klos from Distance.jpg
Грб на Дебар
Грб
Местоположба во Албанија
Местоположба во Албанија
Држава  Албанија
Општини 35
Села 288
Создадена 2000
Админ. центар Пешкопеја
Површина
 • Вкупна 2.586 km2 (998 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 137.047
 • Густина 53/km2 (140/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
ISO 3166 AL-09
Мреж. место qarkudiber.gov.al

Дебар (албански: Qarku i Dibrës) — област во источна Албанија. Зафаќа површина од 2586 км2, а населението брои 137.047 жители (2011).[1] Административен центар е градот Пешкопеја (Пискупија).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Сè до 2000 г. областа се делела на три округа: Булчица, Дебар и Матија. Денес областа се состои од 35 општини:

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 г. областа брои 137.047 жители, со следниов етнички состав:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]