Тепелена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тепелена
Град-Општина
Поглед кон Тепелена
Поглед кон Тепелена
Тепелена is located in Албанија
Тепелена
Тепелена
Координати: 40°18′N 20°1′E / 40.300° СГШ; 20.017° ИГД / 40.300; 20.017Координати: 40°18′N 20°1′E / 40.300° СГШ; 20.017° ИГД / 40.300; 20.017
Држава Албанија
ОбластЃирокастро
ОкругТепелена
Население (2001)
 • Вкупно9,407
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Регистарски табличкиTP

Тепелена (албански: Tepelenë) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 9,407. Се наоѓа во јужниот дел на државата во округот Тепелена.