Свети Јован (Албанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован
населено место
Свети Јован is located in Албанија
Свети Јован
Свети Јован
Координати: 41°48′49″N 19°35′38″E / 41.81361° СГШ; 19.59389° ИГД / 41.81361; 19.59389Координати: 41°48′49″N 19°35′38″E / 41.81361° СГШ; 19.59389° ИГД / 41.81361; 19.59389
Земја Албанија
ОбластЛеска
ОпштинаЛеска
 • општинска единица53,4 км2 (206 ми2)
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)
 • општинска единица8.091
 • општинска единица густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4503
Рег. таб.LE
Мреж. местоwww.shengjini.com

Свети Јован Медовски или Шенѓин (албански: Shëngjin, италијански: San Giovanni di Medua) — крајбрежно туристичко место и поранешна општина во округот Леска, северозападна Албанија. Населението според пописот во 2011 изнесуваше 8,091 жител. Познат е по своите плажи и летни одморалишта. Пристаништето во Свети Јован е едно од најпознатите и најголемите во Албанија.

Географија[уреди | уреди извор]

Најблиски поголеми градови до Свети Јован:

Град Оддалеченост Население
Леска 7 км (исток-југоисток) 41.200
Лач 23 км (југ-југоисток) 24.825
Скадар 28 км (север-северозапад) 74.876
Драч 55 км (југ-југозапад) 115.550
Тирана 58 км (југ-југоисток) 421.286

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]