Ѓирокастро (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓирокастро
Qarku i Gjirokastrës
Област
Albania location Gjirokastër.svg
Држава Албанија
Општини3
Главен градЃирокастро
Површина
 • Вкупна2.884 км2 (1,114 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно102,549
 • Густина0,036/км2 (0,092/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Областа Ѓирокастро (албански: Qarku i Gjirokastrës) е една од 12те области во Албанија. Се состои од општините Ѓирокастро, Премет, Тепелена и нејзиниот главен град и општина Ѓирокастро. Според пописот од 2010 година во областа Ѓирокастро живеат 102.549 жители[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°10′N 20°10′E / 40.167° СГШ; 20.167° ИГД / 40.167; 20.167