Кројско Поле

Координати: 41°29′N 19°43′E / 41.483° СГШ; 19.717° ИГД / 41.483; 19.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кројско Поле
Fushë-Krujë
Кројско Поле is located in Албанија
Кројско Поле
Кројско Поле
Координати: 41°29′N 19°43′E / 41.483° СГШ; 19.717° ИГД / 41.483; 19.717
Држава Албанија
ОбластДрач
ОкругКроја
Население (2001)
 • Вкупно18,619
Часовен појасCentral European Time (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code1502
Повик. бр.0563
Регистарска ТабличкаКР
Мреж. местоhttp://www.bashkiafushekruje.gov.al

Кројско Поле или Фуша-Кроја (албански: Fushë-Krujë) — град во округот Кроја во Албанија.[1] Градот стекнал светска популарност кога американскиот претседател Џорџ Буш го посетил во понеделник, 10 јуни 2007. Градот исто така е едно од местата каде што се одвивале познатите битки на Скендербег.

Наводи[уреди | уреди извор]