Грамеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамеш
Gramsh
Град
Плоштадот на Грамеш во 2018 г.
Плоштадот на Грамеш во 2018 г.
Грамеш is located in Албанија
Грамеш
Грамеш
Координати: 40°52′N 20°11′E / 40.867° СГШ; 20.183° ИГД / 40.867; 20.183Координати: 40°52′N 20°11′E / 40.867° СГШ; 20.183° ИГД / 40.867; 20.183
Држава Албанија
ОбластЕлбасан
ОкругГрамеш
Население (2001)
 • Вкупно10,477
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.3301
Повик. бр.0513
Рег. таб.GR
Мреж. местоhttp://www.bashkiagramsh.gov.al

Грамеш или Грамш (албански: Gramsh(i)) — град во средна Албанија, главен град на округот Грамеш, кој се граничи со округот Поградец на исток. Населението брои 11.556 жители (2005).[1] Во турско време градот го носел името Грамеч.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]