Орикум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орикум
Град-Општина
Орикум
Орикум
Орикум is located in Албанија
Орикум
Орикум
Координати: 40°20′N 19°28′E / 40.333° СГШ; 19.467° ИГД / 40.333; 19.467Координати: 40°20′N 19°28′E / 40.333° СГШ; 19.467° ИГД / 40.333; 19.467
Држава Албанија
ОбластВалона
ОкругВалона
Население (2001)
 • Вкупно6,358
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Регистарски табличкиVL

Орикум (албански: Orikum) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 6.358. Се наоѓа во јужниот дел на државата во округот Валона.