Химара

Координати: 40°7′N 19°44′E / 40.117° СГШ; 19.733° ИГД / 40.117; 19.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Химара
населено место
Регионот гледан од Цераунските Планини
Регионот гледан од Цераунските Планини
Химара is located in Албанија
Химара
Химара
Координати: 40°7′N 19°44′E / 40.117° СГШ; 19.733° ИГД / 40.117; 19.733
Земја Албанија
ОбластВалона
Управа
 • ГрадоначалникЈорго Горо
Население (2011)
 • Вкупно2.822
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.9425
Повик. бр.0393
Рег. таб.VL
Мреж. местоwww.himara.gov.al
Море кај Химара
Море кај Химара

Химара (албански: Himara или Himarë, грчки: Χειμάρρα - Himarra) — град и општина во Јужна Албанија поточно во округот Валона. Поради својата местоположба и топлото време, Химара е еден од најпривлечните градови на албанската ривиера. Химара има население од околу 3.000 жители.