Бајрам Цури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајрам Цури
Колгецај
општина и град
Bajram Curri Qytet.jpg
Бајрам Цури is located in Албанија
Бајрам Цури
Бајрам Цури
Координати: 42°21′N 20°5′E / 42.350° СГШ; 20.083° ИГД / 42.350; 20.083Координати: 42°21′N 20°5′E / 42.350° СГШ; 20.083° ИГД / 42.350; 20.083
Држава Албанија
ОбластКукс
ОкругТропоја
Население (2012)
 • Вкупно4.171
 INSTAT 2001
Часовен појасЦентралноевропско време (UTC+1)
Поштенски код8701-8702
Повик. бр.0213
Мреж. местоhttp://www.bashkiabajramcurri.al/
Џамија во Бајрам Цури

Бајрам Цури е град во северна Албанија на границата со Косово[a]. Се наоѓа во планински регион во близина на реката Валбона, која е најпозната поради тоа што ја има најчистата речна вода во Албанија. Градот го добил името според Бајрам Цури, национален деец во 20 век. До 1952 година местото се викало Колгецај[1]. Градот се наоѓа во градот Тропоја. Низ него води патот до селата Валбона и Рогам.

Градоначаник на Бајрам Цури (избран во 2011) е Агрон Демуши, од Демократската партија на Албанија.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Забелешки[уреди | уреди извор]

Забелешки:

a.   ^ Косово е предмет на територијален спор меѓу Република Србија и самопрогласената Република Косово, која прогласи независност на 17 февруари 2008, но Србија продолжува да го смета Косово како дел од својата територија. Независноста на Косово е призната од 99 држави од вкупно 193 земји членки на ООН.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]