Бајрам Цури (град)

Координати: 42°21′N 20°5′E / 42.350° СГШ; 20.083° ИГД / 42.350; 20.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајрам Цури
Bajram Curri
Колгецај
општина и град
Бајрам Цури is located in Албанија
Бајрам Цури
Бајрам Цури
Координати: 42°21′N 20°5′E / 42.350° СГШ; 20.083° ИГД / 42.350; 20.083
Држава Албанија
ОбластКукс
ОкругТропоја
Население (2012)
 • Вкупно4.171
 INSTAT 2001
Час. појасCET (UTC+1)
Поштенски код8701-8702
Повик. бр.0213
Мреж. местоhttp://www.bashkiabajramcurri.al/
Џамија во Бајрам Цури

Бајрам Цури (албански: Bajram Curri) — град во северна Албанија на границата со Косово[a]. Се наоѓа во планински регион во близина на реката Валбона, која е најпозната поради тоа што ја има најчистата речна вода во Албанија. Градот го добил името според Бајрам Цури, национален деец во XX век. До 1952 година местото се викало Колгецај (Kolgecaj)[1]. Градот се наоѓа во градот Тропоја. Низ него води патот до селата Валбона и Рогам.

Градоначаник на Бајрам Цури (избран во 2011) е Агрон Демуши, од Демократската партија на Албанија.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Забелешки:

a.   ^ Косово е предмет на територијален спор меѓу Република Србија и самопрогласената Република Косово, која прогласи независност на 17 февруари 2008, но Србија продолжува да го смета Косово како дел од својата територија. Независноста на Косово е призната од 99 држави од вкупно 193 земји членки на ООН.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Официјална интернет презентација на градот Бајрам Цури“. Архивирано од изворникот на 2012-06-25. Посетено на 2013-02-14.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]