Демократска партија на Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Демократска партија на Албанија
Partia Demokratike e Shqipërisë
Водач Сали Бериша
Основана 1990
Штаб Тирана
Идеологија конзервативизам,
либерален конзервативизам
Политичка положба десен центар
Меѓународна припадност Центристичка демократска интернационала
Европска припадност Европска Народна Партија (набљудувач)
Бои сина
Мрежно место
http://www.partiademokratike.al//

Демократска партија на Албанија (албански: Partia Demokratike e Shqipërisë) е централно-десна, конзервативна, политичка партија во Албанија и е на власт од парламентарните избори од 2005 година. Таа има статус на набљудувач во Европската Народна Партија (EPP), додека во Центристичката Демократска Интернационала е полноправен член.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]