Прејди на содржината

Дањски Брод

Координати: 42°0′N 19°38′E / 42.000° СГШ; 19.633° ИГД / 42.000; 19.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дањски Брод
Vau i Dejës
општина
Грб на Дањски Брод
Дањски Брод is located in Албанија
Дањски Брод
Дањски Брод
Координати: 42°0′N 19°38′E / 42.000° СГШ; 19.633° ИГД / 42.000; 19.633
Земја Албанија
ОбластСкадар
ОпштинаДањски Брод
Управа
 • ГрадоначалникЃон Марку
Површина
 • општина499,09 км2 (19,270 ми2)
 • општинска единица31 км2 (12 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002500000025 м
Население (2011)
 • општина30.438
 • општина густина0,61/км2 (1,6/ми2)
 • општинска единица8.117
 • општинска единица густина260/км2 (680/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4008
Повик. бр.0261
Рег. таб.SH
Мреж. местоhttp://vaudejesturizem.al/

Дањски Брод (албански: Vau i Dejës, Вау и Дејас) — град во Скадарскиот округ, северна Албанија. Има население од 8.117 жители, додека пак целата општина брои 30.438 жители.

Наречен е по бродот преку реката Дрим недалеку од средновековната српска тврдина Дањ (алб. Danjë/Dejë). Денес на местото се наоѓа истоименото вештачко езеро Дањски Брод (Liqeni i Vaut të Dejës).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]