Дрим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрим
Drini
Река
Утоката на Бојана во Дрим
Земја Албанија
Извор утоката на Бел и Црн Дрим
 - место Кукс
 - координати 42°04′N 20°25′E / 42.067° СГШ; 20.417° ИГД / 42.067; 20.417
Утока Јадранско Море
 - координати 41°45′2″N 19°34′19″E / 41.75056° СГШ; 19.57194° ИГД / 41.75056; 19.57194
Должина 335 км
Акумулацијата Коман

Дрим (албански: Drini) — најдолга река во Албанија, со вкупна должина од 335 км.[1] Има две растоки, од кои едната оди право во Јадранското Море, а другата во реката Бојана („Буна“ во Албанија).

Настанок[уреди | уреди извор]

Дрим настанува со слевање на Црн Дрим што извира во Струга и Бел Дрим кај Кукс во источна Албанија. Од ова место до вливот во Јадранското Море, Дрим е долг 160 км. Меѓутоа, доколку се мери од изворот на Бел Дрим, реката е долга цели 335 км — со тоа најдолгата река во Албанија.[1] Црн Дрим истекува од Охридското Езеро во Струга и тече низ Македонија и Албанија. Бел Дрим извира во планината Жлеб, (северно од Пеќ во Метохија) тече кон Албанија.[2]

Течение[уреди | уреди извор]

Од Кукс, Дрим тече низ северна Албанија, и тоа прво кај Хас, па низ Спас, Мси и Фиерз. Кога ќе навлезе во Метохија, се спушта во јужен правец. Потоа влегува во ниската Скадарска Рамнинца и се двои на два ракава. Едниот се влева во Дримскиот Залив (Pellg i Drinit) на Јадранското Море југозападно од градот Леска. Другиот се влева во реката Бојана кај тврдината Розафа. Иако е пократок, овој ракав што завршува во Бојана се нарекува „Голем Дрим“ (Drini i Madh) бидејќи е многу пополноводен. Сè до 1858 г. во морето се влевал и Голем Дрим, но таа година настанала поплава што го пренасочила кон Бојана. Овој дел е многу широк и носи големи количества вода (320 м³/с), дотолку што фигурира како езеро на некои карти. По ова место, продолжува на југ и минува низ Бушат, Маб, Гајдар, Леска и Медово. Јужно од Меска навлегува во ниско плавно поречие, низ мочуришта, па завршува во Јадранското Море.

Стопанска важност[уреди | уреди извор]

Дрим игра многу важна улога во албанското стопанство како главен извор хидроенергија. Трите брани на реката произведуваат речиси сета струја во земјата. Најголемо вештачко езеро е Фиерза (73 км2), а по него следува Вау и Дејс (25 км2).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Tom Streissguth (2011). Albania in Pictures. Twenty-First Century Books. стр. 12. ISBN 978-0-7613-6378-1. Посетено на 26 септември 2013.
  2. Klement Tockner; Urs Uehlinger; Christopher T. Robinson (31 јануари 2009). Rivers of Europe. Academic Press. стр. 1156. ISBN 978-0-08-091908-9. Посетено на 26 September 2013.
  • Мала Просветина енциклопедија, III изд. (1985); Просвета; ISBN 86-07-00001-2
  • Јован Ђ. Марковић (1990): Енциклопедијски географски лексикон Југославије; Свјетлост-Сарајево; ISBN 86-01-02651-6

Поврзано[уреди | уреди извор]