Бистрица (Албанија)

Координати: 39°50′38″N 20°1′52″E / 39.84389° СГШ; 20.03111° ИГД / 39.84389; 20.03111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистрица
Изворно имеBistricë  (албански)
Местоположба
Физички особености
УстиеЈонско Море
39°50′38″N 20°1′52″E / 39.84389° СГШ; 20.03111° ИГД / 39.84389; 20.03111
Должина25 км
Особености на сливот
Бистричкото Езеро на реката
Бистрица (Албанија) во рамките на Албанија
извор
утока
Изворот и утоката на Бистрица

Вистрица (албански: Bistricë) — река во југозападна Албанија со должина од 25 км. Претставува единствената река во земјата што се влева во Јонското, наместо во Јадранското Море.

Географија[уреди | уреди извор]

Реката почнува од планината Сопот (Ѓера) кај Фојник (Финиќ). Главниот извор е Сино Око (Syri i Kaltër) кај с. Кронги, но водата се собира и од изворите кај блиските села Печа, Гардикак, Велјахово и други.[1] Минува низ подрачјата на Месопотам и Фојник, долж патот Саранда - Ѓирокастро.

Првобитно, реката се влевала во Бутринтското Езеро, кое е поврзано со Јанското Море преку каналот Вивари, но во 1958 г. е пренасочена кон каналот Чука.

Стопанство и туризам[уреди | уреди извор]

Реката не е пловна, но во 60-тите години на XX век на неа е изградено вештачкото Бистричко Езеро (Liqeni i Bistricës) со три хидроцентрали.[2] Во извесна мер,а водата се користи и за наводнување на полињата на блиското село Кенурио (Вург). Капацитетите се приватизирани во 2010 г., проследено со многу контроверзии.[3][4]
Познато туристичко место е карстниот извор на реката наречен Сино Око кај с. Кронги на место богато со растителен и животински свет.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  • Sjöberg, Örjan. "A Contribution to the Geography of Hydro-Electric Power Generation in Albania", Osterreichische Osthefte [Vienna], 29, No. 1, 1987, 5-27. ISSN 0029-9375
  • Mevlan Kabos; Eshref Pumo; Farudin Krutaj. "Gjeografia fizike e Shqipërisë : në dy vëllime", Qendra e Studimeve Gjeografike (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë), 1990–1991, 112. OCLC 38055712

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vlore County - official page“. Архивирано од изворникот на 2013-11-05. Посетено на 2015-08-05.
  2. KESH - History of Energy in Albania Архивирано на 29 мај 2014 г. (албански)
  3. Владата ја продаде хидроцентралата на измамник, уапсен од ФБИ во Кипар, AMA News, 2010-08-08, Архивирано од изворникот на 2014-01-12, Посетено на 11 January 2014
  4. Бистрица-1 и Бистрица-2 се во тек на приватизација, владата прифати понуда од Курум, 9 January 2013, Посетено на 12 January 2014

Надворешни врски[уреди | уреди извор]