Дрино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрино
Drino / Δρίνος
Drinos Albania.jpg
Дрино кај Ѓирокастро
ЗемјиАлбанија и Грција
Слив
Главен изворЈанински округ, Грција
УстиеВојуша
40°17′12″N 20°2′32″E / 40.28667° N; 20.04222° E / 40.28667; 20.04222Координати: 40°17′12″N 20°2′32″E / 40.28667° N; 20.04222° E / 40.28667; 20.04222
ТечениеВојушаЈадранско Море
Сливна повр.1320 км2[1]
Физички особености
Должина85 км
Дрино на Ризницата

Дрино (албански: Drino, грчки: Δρίνος) — река во јужна Албанија и Епир, северозападна Грција, притока на Војуша. Извира во северозападниот дел на Јанинскиот округ, близу селото Делвинаки. Најпрвин тече во југозападен правец, а потоа кон северозапад, па ја преминува границата кај Арништа (Ктисмата). Во Албанија продолжува во северозападен правец низ градот Ѓирокастро и се влева во Војуша кај Тепелена.

Во етимолошки поглед, името Дрино е со ист корен како имињата на реките Дрим и Дрина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rivers of Europe“. researchgate.net. стр. 3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]