Сушица (река во Албанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сушица
Shushicë
Shushica valley.jpg
Долината на Сушица со венецот Гриба во позадина
Земја Албанија
Слив
Главен изворВалонска област
УстиеВојуша
40°34′8″N 19°34′13″E / 40.56889° N; 19.57028° E / 40.56889; 19.57028Координати: 40°34′8″N 19°34′13″E / 40.56889° N; 19.57028° E / 40.56889; 19.57028
ТечениеВојушаЈадранско Море
Физички особености
Должина80 км
Сушица (река во Албанија) на Ризницата

Сушица (албански: Shushicë) — река во јужна Албанија, притока на Војуша со должина од 80 км. Извира во кај с. Куч во општината Химара, Валонска област. Тече во северозападен правец низ местата Братај, Кота и Сушица, па се влева во Војуша источно од с. Бешиште, североисточно од Валона.

Кон крајот на 1943 г. на ова подрачје се случила Битката кај Драшовица помеѓу албанските партизани и германските сили.