Кир (река)

Координати: 42°02′35″N 19°29′56″E / 42.04306° СГШ; 19.49889° ИГД / 42.04306; 19.49889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кир
Кирската Клисура кај Пљан
Местоположба
ДржаваАлбанија
Физички особености
Извор 
 • местоПроклетие
Устие 
 • место
Дрим
 • координати
42°02′35″N 19°29′56″E / 42.04306° СГШ; 19.49889° ИГД / 42.04306; 19.49889
 • надм. вис.
Особености на сливот
ТечениеДримБојанаЈадранско Море
Реката Кир во близина на Бокс.

Кир (албански: Kir или Kiri) ― река во северна Албанија која прво тече југо-југозападно, а потоа југозападно од северниот дел на планината Проклетие и влегува како растока на Дрим веднаш под Скадар.[1]

Во горниот тек, реката го пресекува „Кирскиот Кањон“ со драматични карпи. Албанското племе (фис) Кири го населувало овој крај. Непосредно надвор од Скадар, во Мес, стариот камен Мески мост ја преминува Кир.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kiri“, Topographic map 1:250,000, Titograd, NK-34-04, series 1501, United States Defense Intelligence Agency

Надворешни врски[уреди | уреди извор]