Матија (река)

Координати: 41°38′12″N 19°34′17″E / 41.63667° СГШ; 19.57139° ИГД / 41.63667; 19.57139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Матија
Изворно имеMat
Местоположба
Физички особености
УстиеЈадранско Море
41°38′12″N 19°34′17″E / 41.63667° СГШ; 19.57139° ИГД / 41.63667; 19.57139
Должина115 км
Особености на сливот

Матија или Маќа (албански: Mati, Mat) — река во северна Албанија со должина од 115 км. Извира кај с. Мартанеш во Дебарската област. Тече во западен правец, низ општината Матијаија (која е наречена по реката), а потоа на северозапад, низ градовите Клос и Бурел. Околу 10 км низводно од Бурел се влева во големото вештачко Улзанско Езеро (Liqeni i Ulzës) кај Улза. Откако ќе помине низ браната, продолжува во помалото Шкопетско Езеро (Liqeni i Shkopetit) и образува тесна клисура низ планинскиот венец што го двои округот Матија од крајбрежната рамница, во кои навлегува меѓу Милот и Зејмен. Потоа се влева во Јадранското Море близу Фуша Куќа, меѓу Леска и Лач.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Папаристо и др. (2012). „Еколошка проценка на квалитетот на водата од реката Мати (Албанија) заснована на употреба на физичко-хемиските параметри и водните инсекти како биоиндикатори“ (PDF). Macedonian Journal of Ecology and Environment. Скопје: Македонско еколошко друштво. XIV (1, 2): 27–37. ISSN 1857-8330. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-08-01. Посетено на 2016-01-26.