Прејди на содржината

Валбона (река)

Координати: 42°15′59″N 20°1′19″E / 42.26639° СГШ; 20.02194° ИГД / 42.26639; 20.02194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валбона
Изворно имеValbonë
Местоположба
Физички особености
УстиеДрим
42°15′59″N 20°1′19″E / 42.26639° СГШ; 20.02194° ИГД / 42.26639; 20.02194
Должина50,6 км
Особености на сливот

Валбона (албански: Valbonë или Valbona) — река во северна Албанија со должина од 50,6 км, позната нејзината чистота и недопрената природа во нејзиното поречие. Извира од планината Проклетие, кај границата со Црна Гора и претставува најзначаен водотек на планината[1]. Тече во источен правец, и тоа низ општината Маргегај (планинските села Валбона, Драгобил и Шошан), а потоа свртува на југ долж градот Бајрам Цури, па продолжува во јузападен правец сè до Фиерза во Тропојскиот округ, каде се влева во Дрим.

Долината на реката е позната по својата природа и затоа е заштитена како Национален парк Долина на Валбона.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wolfgang Fremuth (Herausgeber): Albania - Guide to it's Natural Treasures, Verlag Herwig Klemp, Tirana 2000, ISBN 3-931323-06-4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]