Војуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Војуша
Αώος
Vjosë
Vjosa bei Tepelena.jpg
Војуша кај Тепелена
ЗемјаАлбанија, Грција
Слив
Главен изворПинд, Грција
УстиеЈадранско Море
40°38′34″N 19°19′2″E / 40.64278° N; 19.31722° E / 40.64278; 19.31722Координати: 40°38′34″N 19°19′2″E / 40.64278° N; 19.31722° E / 40.64278; 19.31722
0 м
Сливна повр.6706 км2
Физички особености
Должина272 км
Проток
  • Просечен:
    204 м3
Војуша на Ризницата

Војуша понекогаш Вјоса (грчки: Αώος, албански: Vjosë) — река во северозападна Грција и југозападна Албанија.[1][2]

Вкупната должина на реката изнесува 272 км,од кои првите 80 км се во Грција, а остатокот од 192 км се во Албанија. Главни две притоки на Војуша се реките Дрино и Сушица, и двете во Албанија.

Список[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]