Ерзен

Координати: 41°26′12″N 19°27′35″E / 41.43667° СГШ; 19.45972° ИГД / 41.43667; 19.45972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерзен
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоСв. Ѓорги, Тирана, Албанија
Устие 
 • место
Јадранско Море
 • координати
41°26′12″N 19°27′35″E / 41.43667° СГШ; 19.45972° ИГД / 41.43667; 19.45972
Должина109 kм (358,000 ст)
Особености на сливот

Ерзен — река во западна Албанија, која извира источно од Тирана, близу селото Св. Ѓорги. Се влева во Јадранско Море, северно од Драч. Реката минува низ Тирана, на само неколку километри од југоисточниот дел на градот. Само мал број на ридови ja одвојува долината на реката Ерзен од реките Лана, Тирана, Зеза и Тркуза, кои ја формираат реката Исам.

Устието на реката е помеѓу Драч и синорот на ртот Родон на заливот Гири и Лалзит. Просечната стапка на празнење на устието е 18,1 м3 / s, што е највисока стапка на празнење на годишно ниво. Нејзината дренажна област го вклучува тиранскиот округ и дел од областа на Драч од околу 700 квадратни километри.

Најверојатно, сите 22 жртви од убиствата во 1951 година биле фрлени во реката по наредба на албанскиот комунистички водач Енвер Хоџа, за подоцна да бидат пронајдени цврсто завиткани во бодликава лента.