Тирана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирана
Tiranë
Град
Поглед кон Тирана.
Поглед кон Тирана.
Знаме на ТиранаГрб на Тирана
Тирана is located in Албанија
Тирана
Тирана
Местоположба во Албанија
Координати: 41°19′48″N 19°49′12″E / 41.33000° СГШ; 19.82000° ИГД / 41.33000; 19.82000
Држава Албанија
ОбластТирана
ОкругТирана
Основан1614
Поделба11 општински единици
Управа
 • ГрадоначалникЉуљзим Баша[1]
 • СоветГрадски совет
Површина
 • Град41,8 км2 (161 ми2)
 • Метро1.652 км2 (638 ми2)
Надм. вис.&10000000000000110000000110 м
Население (2011)[2]
 • Град421,286
 • Густина10.553/км2 (27,330/ми2)
 • Градскo321,546
 • Градска14.746/км2 (38,190/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број1001–1028[3]
Повик. бр.+355 4
Мреж. местоtirana.gov.al

Тирана (албански: Tiranë, изворен словенски назив: Трнава) — главниот и најголемиот град на Република Албанија. Се наоѓа во средниот дел од земјата и во западниот дел на Балканскиот Полуостров. Бил основан во 1614 г. од страна на Сулејман-паша, а станал главен град на Албанија во 1920 година.

Население[уреди | уреди извор]

Според прелиминарните податоци од пописот од 2011 година, во границите на градот Тирана живееле 421,286 жители. Муслиманите сочинуваат 55.9% од населението, а христијаните и атеистите заедносочинуваат 44.1% од населението.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „www.tirana.gov.al“. www.tirana.gov.al. Архивирано од изворникот на 2010-07-08. Посетено на 2013-01-21.
  2. 2,0 2,1 „Population and Housing Census in Albania“ (PDF). Institute of Statistics of Albania. 2011.
  3. (албански) Kodi postar Архивирано на 20 февруари 2012 г. Posta Shqiptare. www.postashqiptare.al. Посетено на 13 November 2008