Пешкопеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пешкопеја

Пешкопеја (албански: Peshkopi, локално на Македонски Пискупија, средновековно име Пресоленград) — град во североисточна Албанија и административен центар на областа Дебар. Се наоѓа на 187 км од главниот град Тирана. Во минатото, па се до почетокот на XX век, бил населен со значаен број Македонци. Пешкопеја е важен индустриски центар во Албанија. Според податоците од 2004 г. во Пешкопеја живеат околу 14.000 жители. Градоначалник е Илир Кроси, избран во 2003 година.