Алајбеговци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алајбеговци
Burim
општинска единица
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаДебар
Надм. вис.&10000000000000572000000572 м
Население (2007)
 • општинска единица942
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DI

Алајбеговци или Алајбеглија (албански: Burim/Burimi) — село во општината Дебар на истоимената област во Источна Албанија. Спаѓа во општинската единица Макеларе, која до 2015 г. била самостојна општина. Во 2007 г. населението броело 942 жители.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Strategic Plan“ (PDF). Maqellare Commune. Посетено на 26 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]