Прејди на содржината

Дебар (Албанија)

Координати: 41°41′N 20°26′E / 41.683° СГШ; 20.433° ИГД / 41.683; 20.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дебар
Dibër
општина
Грб на Дебар
Дебар is located in Албанија
Дебар
Дебар
Координати: 41°41′N 20°26′E / 41.683° СГШ; 20.433° ИГД / 41.683; 20.433
Земја Албанија
ОбластДебар
Население (2011)
 • општина61.619
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DI

Дебар (албански: Dibër) — општина во истоимената област Дебар во североисточна Албанија. Создадена е во јуни 2015 г. со спојување на општините Арас, Фуша Чиден, Кала е Додес, Кастриот, Лур, Лузни, Макелари, Мелан, Мухур, Пешкопеја, Селишта, Слова, Томин и Зал Реч.[1] Населението брои 61 619 (попис 2011), а површината 937,88 км2.[2] Ги има истите граници како поранешниот округ Дебар.

Општината има значајно македонско малцинство.

  1. Law nr. 115/2014
  2. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-11.